علل تشکیل لک صورت چیست؟

لک صورت به علل مختلف به وجود می‌آید . پس اگر در‌پی رفع آن هستید اول بایستی علل اصلی آن را پیدا نمائید . بعد از پیدا کردن علل می توانید تصمیم بگیرید از چه روشی براي درمان استفاده فرمایید .
علل لک صورت

قرار گرفتن زیاد در معرض نور افتاب :

سپری کردن زمانی طولانی در معرض افتاب یا این که سولاریوم و بدون استفاده از اندازه کافی ضدآفتاب , می تواند باعث شود پوست تان ملانین بیش تری ایجاد نماید . این امر پاسخ بدن براي حفظ از خود در برابر اشعه های فرابنفش است که می‌توانند تعداد لکه های تیره ی صورت تان را ارتقاء دهند .

تغييرات هورمونی :

نوسان در ساخت استروژن و پروژسترون موقع حاملگی , استفاده قرص های جلوگيري از حاملگی , یا این که عادت ماهانه میتواند سبب ساخت غیریکنواخت ملانین شود . قرار گرفتن در قبال فروغ افتاب , ترشح ملانین را در این نقاط افزایش داده و سبب ایجاد لکه های تیره ميشود .

ملاسما یا لک بارداری

ملاسما یکی از رایج ترین دلایل تولید لک صورت است و اکثراً در خانم های مراجعه کننده براي درمان لک صورت دیده ميشود که یک لکاکتسابی قهوه ای رنگ است که بصورت اهسته به وجود مي‌ايد .

به جهت این که که این لک ها بیشتر در زنان باردار ظواهر می یا این که عود ميکند , به لک های بارداری آوازه دارد , البته میتواند در خانم های مجرد و به ندرت در مردان هم دیده شود .

این لک ها اضافه در نوع ها , پیشانی و زنخدان چشم ميشود و در افراد سبزه معلوم است .

تیرگی یا این که لک پوست معمولاً پس از وضع حمل ناپدید ميشود , اما ممکن است براي ماه ها یا این که سالها باقی بماند .

این گونه لک صورت احتمال دارد سوای علل مشخص یا این که بصورت خانوادگي , مخصوصا در کسانی که حتی‌د‌ر تماس با نور افتاب خفیف تیره می گردند , دیده شود .

بعضی خانم‌ها متوجه می شوند که صحیح پیش از قائدگی , لک ها واضح خیس ميشود .

ملاسما یا این که لک بارداری بطور مرسوم در خانم هایی که قرص ضد حاملگی به کارگیری ميکنند , چشم ميشود که در تماس با روشنایی آشکارتر ميشود .

این خانم‌ها وقتی که حامله شوند , همین لک را پیدا ميکنند .

زمان زيادي ارتفاع می کشد تا بعداز انقطاع قرص ضد بارداری , این لک بر طرف شود و یا این که احتمال دارد که هیچ زمان بطور بدون نقص برطرف نشود .

 

کک و مک یا فرکل ( FRECKLE )

لک و پیس بیشتر در افراد با پوست روشن , موهای قرمز‌رنگ یا این که بلوند و چشمان آبی‌رنگ چشم ميشود و از سن ۵ سالگی آغاز ميشود که بصورت لکهای کوچک قهوه ای روشن , در بخش ها گشوده تن مثل صورت , کتف و پشت چشم ميشود .

در فصل‌تابستان تعداد , اندازه و عمق کک مک ارتقاء مییابد و در زمستان کوچک تر , روشن تر و کم تعدادتر ميشود .

این جور پیگمانتاسیون احتمال دارد از نگاه زيبايي ازار دهنده باشد , البته خطری ندارد .

در افراد مبتلا به فرکل , شیوع خال های تن ارتقاء مییابد .

لکوپیس هایی که در سنین پائین آغاز ميشود و در زمستان نیز باقی می‌ماند , می بایست حتماً بوسیله دکتر بررسی گردد .

لک صورت های پیری

این لک ها در اثر تماس حاد یا این که مزمن با نور افتاب و افزایش سن بوجود مي‌ايد .

معمولاً لک های قهوه ای رنگ مسطح به میزان ی یک سانتیمتر یا این که بیشتر که روی صورت و پشت دست ها , در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی شروع می شود و با ارتقا سن گسترده خیس , پر رنگ خیس و با تعداد بیش تر ظواهر می شوند .

اگر چه در مثال برداری تغييرات بدخیمی ندارند , اما میتوانند در سالهای آنگاه تبدیل به ضایعات خطرناک شوند . بنابراین بایستی درمان شوند .

لک صورت های ناشی از سو تغذیه و نبود ویتامین

این لک ها در اثر نبود ویتامین B۱۲ پیش آمده و در نژادهای با پوست تیره همگانی خیس است . این لک ها ظواهر لکه لکه دارا هستند .

در اثر فقدان ویتامین A این لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگي های نظیر پوست مرغ ظواهر ميشود .

همچنين در نبود اسید فولیک , نبود اسید اسکوربیک ( ویتامین C ) و در اشکال کم خونی ها هم لک های مشابه دیده ميشود .

لک در اثر استفاده برخی داروها

به کارگیری بعضی داروها نظیر کلرپرومازین , دی پنیسیلامین , هیدانتوئین , داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان سبب ایجاد لک به انواع مختلف بهمراه علایم ديگر می‌شوند .

به کار گیری طولاني‌مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی , سبب تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز ميشود .

لک صورت

لک صورت ناشی از التهاب پوست

این جور لک بعد از التهاب های پوستی در اثر بیماري هایی مانند لیکن پلان ( بیماري التهابی پوست و دهان ) , لوپوس اریتماتویا ( بیماري التهابیبافت همبند پوست ) , بعد از سوختگی پوست در اثر افتاب سوختگی یا این که سوختگی کم با عامل ها ديگر , جوش کبر و غرور جوانی دست کاری شده , سائیدن پوست براي از بین بردن اسکار ( جای زخم ) و فرو رفتگی پوست در همان محل بوجود می‌آید .

این لک ها در نژادهای تیره و افراد سبزه رایج تر است و بیش تر در نواحی باز بدن مثل صورت رخ ميدهد .

همچنين ضربه به پوست , سفت کشیدن کیسه و لیف زبر در حمام یا این که مالش پوست ران ها روی یکدیگر موقع منش رفتن در افراد تپل , می‌تواند سبب ایجاد لک در به عبارتی محل شود .

لک صورت ناشی از بیماریها

لک در اثر بیماري هایی مانند اسم , نارسایی کبدی و کلیوی که در زمان حملات آسماتیک , تیرگی منتشر پوست براي سه تا چهار روز احتمال دارد وجود داشته باشد .
با کک ‌و مک کنار بیایید!
این ها را بخورید تا جوش نزنید

همچنين در روماتیسم و نارسایی همگی و سیروز کبدی و برخی بیماري های ديگر تیرگی گسترده ی پوست دیده ميشود .

افزایش سن

با افزایش سن , سلول های پوست تان ديگر به سادگی جوانی تکثیر نمی‌شوند . بدین ترتیب , ترميم ناحیه ها مصدوم ی پوست و آزادی از لکه های بدرنگ دشوارتر ميشود .

سرطان

کراتوز اکتینیک یک نوع از لکه های قرمز یا این که متمایل به قهوه ای است که در قسمت های گوناگون پوست که در یک زمان زمانی طولانی در معرض نور خورشید قرار گرفته اند , تماشا ميشود .

معمولاً این وضعیت دردناک نیستند , ولی لک صورت نباید نادیده گرفته شده و به حال خویش رها شوند .

در صورت درمان نشدن , این مشکل میتواند به سرطان سلول سنگ فرشی تبدیل شود .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید