عشق بعداز ازدواج شکل میگیرد یا قبل از آن؟

رابطه ی دوستی تنها وقتی رابطه ی سالمی خواهد بود که با هدف ازدواج صورت گرفته و مبنی بر شناخت بین طرفین به منظور ایجاد رابطه ای پایدار یعنی ازدواج صورت بگیرد . عشق و علاقه قبل از ازدواج ممکن است باعث از بین رفتن علاقه و شوق رسیدن به رابطه ی پایدار یا این که ازدواج شده و مخصوصا مردان را از رسیدن به هدف رابطه و ازدواج منصرف نماید . در زمینه ی احساس و علاقه ی قبل از ازدواج باید بگویم که عشق و دوست داشتن دو مسئله ی کاملا متفاوت بوده و منظور از عشق , عشق آتشین همراه با لذت است .

دوست داشتن و عاشق شدن!

 

اما دوست داشتن احساس علاقه ی همراه دارای مسئولیت و تعهد بوده و وجود آن پیش از ازدواج اجتناب ناپذیر است . در مورد ایجاد علاقه بعداز ازدواج باید بگویم درصورتی که انتخاب شما انتخاب درستی باشد پس از ازدواج با شکل گیری صمیمیت های جسمی و عاطفی به مرور عشق آتشین همراه با لذت به وجود خواهد آمد و احساس دوست داشتن و علاقه ی شما تبدیل به عشقی استوار و ماندگار خواهد شد . دلیل تاکید من بر ایستادگی و ماندگاری آن این است که چنین عشقی به مرور و با وجود شناخت کامل طرف مقابل به‌وجود آمده و در نتیجه معمولا بوجود آمدن عشق و علاقه این چنین استوار تر از موارد دیگر خواهد بود .

قبل از این که فردی را به عنوان شریک زندگی خویش تعیین نمائید مسلما با وی صحبت کرده و سعی می‌کنید بیشتر او‌را بشناسید . چنانچه متوجه شوید این شخص با موارد موجود در الگوی عشق شما یا همان معیارهای شما که بر اساس شناخت نسبت به خود و تجربیات گذشته است , سازگاری داشته باشد به او علاقه مند شده و او‌را به عنوان شریک زندگیتان تعیین خواهید کرد .

بعد از وصلت تاثیر این سازگاری با معیارهای شما چند برابر خواهد بود ; چون بعداز وصلت صمیمیت میان شما و همسرتان ارتقا پیدا کرده و از لحاظ عاطفی و جسمی بیشتر از قبل به یکدیگر نزدیک خواهید شد . این نزدیکی منجر می شود سازگاری همسرتان با معیارهای شما بیشتر از قبل خودش را نشان داده و حتی ممکن است با موارد بیشتری از موارد مو جود در الگوی عشق شما سازگاری و هم خوانی نشان دهد .

ارتقا این سازش ها سبب ایجاد عشق در بین شما و همسرتان شده و رفته رفته شور و هیجان شما را در رابطه و زندگی مشترکتان بیشتر از قبل می نماید . فراموش نکنید ایجاد عشق تحت قوانین مشخصی بوده و فرآیندی تصادفی نیست پس می بایست ضرورت ایجاد عشق بعد از ازدواج را بهتر و کاملتر درک نمایید

پیشین خانواده‌ها برای فرزندان‌شان همسر انتخاب می‌کردند و به تنها چیزی که فکر نمی‌کردند , رابطه عشق و علاقه فرزندشان بود . آن‌ها معتقد بودند عشق پس از ازدواج بوجود میاید , ولی امروز بسیاری از جوان‌ها تا عاشق نشوند , به ازدواج فکر هم نمی‌کنند!

هرچه اشخاص ارتباط علاقه بیشتری را تجربه نمایند , احساس شادمانی بیشتری هم داشته باشند . پس عاشق بودن و عاشقانه زندگی کردن اثر مناسب و شناخته‌شده‌ای بر ازدواج دارد .

علاقه بعداز ازدواج

رابطه«عشق» به تنهایی کافی نیست

رابطه عشق پیش از ازدواج به هیچ‌وجه سلامت ازدواج و خوشبختی زوج را تضمین نمی کند ولی در عین حال , درصورتی که کور و افراطی نباشد , می‌تواند به احساس شادی و رضایتمندی در ازدواج منجر شود . از سوی دیگر , ازدواج با کسی که فرد او‌را دوست ندارد , خطرناک است و تضمینی نیست که پس از ورود به زندگی مشترک «عاشق» همسر خویش شود . ممکن است کسی به شریک زندگی خویش عادت نماید , اما لزوما او را دوست نخواهد داشت .

از سمت دیگر , بایستی بدانیم برای یک وصلت غالب علاقه کفاف نمی دهد و خصوصیات گوناگون دیگری مثل توافق خصوصیات شخصیتی , توانایی‌های جسمی , کم عقل , عقلی , مالی و شغلی , سازش خانواده‌ها از نگاه فرهنگ وتمدن , تحصیلات و طبقه اجتماعی – اقتصادی , نیازها و هدف ها مشترک یا این که هم‌راستا و چه بسا تفریحات مشترک می بایست در حیث گرفته شود .

پیامدهایی که دوستی های قبل از ازدواج دارد!

عشق و علاقه پس از وصلت

به چه شکل می توان بعداز ازدواج علاقه را ارتقاء داد؟

تقریباً کلیه زوج‌ها در زمان معاش زناشویی با تنش‌هایی روبرو میگردند و دعواهایی را تجربه می نمایند که‌این تنش ها برای هیچ‌کس خوشایند نیست . مَثل معروفی که گفته می شود ( بحث نمک معاش است ( بیان کنده این است که همسران با اختلاف حیث بر رمز زمینه های متعدد میتوانند با مذاکره , آشنایی شان را نسبت به یکدیگر ارتقاء دهند و با آشنایی بیشتر به سازش و گذشت دست پیدا نمایند . روش های دیگری نیز موجود است که بر پایه ی آن می توان میزان عشق و علاقه را بالا موفقیت :

1 – برای همسرتان وقت کافی صرف فرمایید :

وقت کافی هنگامی است که شما سوای قید و شرط و به‌طور بی نقص برای همسر خویش وقت صرف نمائید . گوش دادن به یکدیگر , نشستن با یکدیگر , تماشای یکدیگر , لذت بردن از حضور و لذت بردن از باهم بودن ; این‌ها را دست‌کم یک‌بار در هفته برای 30 – 60 دقیقه انجام دهید .

 

2 – به شوهرتان پیام دیداری و به خانمتان پیام شنیداری دهید :

ازآنجایی‌که مردان با دیده دلداده میشوند به زیبایی و تندرست همسرشان مضاعف اهمیت می دهند لذا زنان بایستی تلاش نمایند با انجام فعالیت‌های جسمانی بر سالم و زیبایی خویش بیفزایند تا بیشتر موردتوجه همسرشان قرار بگیرند ; برعلیه زنان پیام‌های سمعی را بیشتر دوست دارا‌هستند از شنیدن کلمه‌هایی همچون ( دوستت دارم ( نه‌تنها خسته نمیشوند بلکه روزبه‌روز بیشتر از پیشین عاشقتان می شوند ; پس مردان بایستی عملکرد نمایند محبت مخفی در دلشان را ابراز نمایند تا علاقه کماکان در بینشان زنده بماند ; در صورتی‌که فرستاده اکرم ( ص ) می‌فرمایند : « در صورتی مردی به زنش بگوید اینجانب تورا دوست دارم , این گزاره هیچوقت از ذهن زن بیرون نمیشود . »

3 – همسرتان را بشناسید :

یکی نکات با اهمیت که تأثیر متعددی در ارتقاء علاقه در بین همسران داراست آشنایی یکدیگر است ; برای این که به آشنایی دقیقی از همسرتان برسید کافی است به تفاوت‌های وجودی زن و مرد پی ببرید .

 

رابطه عشق بعد از ازدواج

به نظر من به ارتباط عشق و علاقه قبلی از ازدواج بیش از حد اهمیت داده می شود و هیچ توجهی به بعد از آن نمی‌شود . این به آن خاطر است که رابطه علاقه مثل اندام های درون بدن انسانها , درون وی رشد نمی‌کند یا توسط یک هورمون خاص در بدن ترشح نمیشود . عشق فقط با تمرین در طولانی مدت است که به وجود می‌آید و ازدواج برای زوج ها فرصت های خیلی متعددی را برای تمرین آن آماده می نماید .

یک مثال کلاسیک از عشق پس از ازدواج را در فیلم “ فیدلر روی پشت بام ” می توان دید . این فیلم درمورد یک خانواده روسی است که سه دختر زیبا و دوست داشتنی دارند . یک روز , شوهر از زن میپرسد , “ منو دوست داری؟ ” و زن در پاسخ می گوید , “ بعد از 25 سال از من میپرسی که دوستت دارم یا این که نه؟ بعداز همه کارهایی که برایت کردم , شستم رُفتم , پختم , سه دختر برایت به دنیا آوردم , هم اکنون از من میپرسی دوستت دارم یا نه؟ ”

آن‌گاه لحظه ای مکث می نماید و ادامه می‌دهد , “ آره من واقعاً دوستت دارم ” .

عشق و علاقه آن احساسی نیست که به کسی دارید , تمایل به انجام کارهایی است که دوست دارید برای آن شخص بکنید . به نظر من این اصل جدیدی است که می بایست در جامعه پایه گذاری شود . این می بایست استانداردی باشد که برای خودمان و بچه هایمان قرار میدهیم . این باید همان چیزی باشد که به بچه هایمان در اولین قرار ملاقات عاشقانه شان یاد می‌دهیم : آری علاقه بعداز ازدواج شروع می شود .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید