فیلمبرداری عروسی و تشریفات آن

همانطور که میدانید روز عروسی یکی از مهم ترین روز هر نوعروس و داماد می باشد و فیلمبرداری عروسی , یکی از مهمترین تصمیمات در مراسم عروسی است .

روز عروسی , بهترین روز , در زمان زندگی مشترک هر آدم است .

همگی خاطرات این روز بزرگ , بعد از گذشت زمان با گذشت زمان از یاد خواهند رفت ; عکس ها و فیلم هایی که درین روز خواهید گرفت , تنها یادگاری است که میتواند خاطراتتان را جاودانه سازد .

براین اساس بسیار مهم است که‌این تنها یادگار , به شایسته ترین شکل ممکن تهیه و گردآوری گردد .

از این رو می توان اظهار‌کرد انتخاب یک آتلیه مطلوب , مهم ترین انتخاب مراسم عروسی خواهد بود .

نکاتی که بایستی در نظر گرفته شوند

به یاد داشته باشید که هر مراسمی نکات منحصر به فرد خودش را دارد , هر تالار عروسی با تالار دیگر فرق دارد , و هرگز اتفاقات پیش گویی نشده در مراسم عروسی , یکسان نیست . علاوه بر همه‌ی این ها , از ساقدوش های داماد گرفته تا کسی که نقل و سکه میپاشد و چه بسا احتمال دارد پدرعروس , تمامی اخلاق خاص خودشان را دارند , نوع خاصی از فیلم‌برداری را برای خود می خواهند و ممکن است لحظات پایان از شما بخواهند که ازآنها فیلم بگیرید . اولین توصیه‌ی کوچک من برای فیلمبرداران مبتدی مراسم عروسی , در لحاظ داشتن نقل قولی از کارشناس فیلمبرداری و تالیف کننده ی معروف , دنیس ویتلی است : “ انتظار شایسته ترین چیزها را داشته باشید , برای بدترین وضعیت برنامه ریزی فرمایید , و خودتان را برای غافلگیر شدن مهیا کنید! ”

غالبا خانواده‌ی داماد هزینه‌ی فیلمبرداری عروسی را میپردازند . اگر‌چه سال‌هاست که مسئله‌ی “ کی پول چی را میدهد ” کمرنگ تر شده‌است , ولی به خاطر داشته باشید , آن کسی که به شما پول داده است , مشتری شماست . پس بایستی بدانید که حین فیلم‌برداری , از شما چه انتظاراتی می‌رود و از چه چیزهایی بایستی فیلم‌ بگیرید , ‌ همینطور تصمیم بگیرید که فعالیت شما در مرحله‌ی آخر , چطور از آب در می اید . در شرایطی‌که طراح عروسی هم در مراسم حضور دارد , ‌ پس شاید بیش از یک مدیر دارید .

ممکن است تصمیم بگیرید که برنامه ای را برای فیلمبرداری خویش در طول مراسم اجرا نمائید , البته همین هم بستگی به خواسته‌ی صاحبان جشن دارد . آن ها ممکن است بخواهند که شما از چیزهای عجیبی نظیر لحظه‌ی رسیدن مهمانان خارجی در فرودگاه یا این که حتی از مراسم عروسی که با لباس غواصی در زیر آب اجرا مي شود , فیلمبرداری فرمائید . اعتنا داشته باشید پذیرفتن یا این که نپذیرفتن درخواست های غافلگیر کننده و غیر معمول کاری , زندگی حرفه ای شمارا تا آخر عمرتان , رقم می‌زند .

فیلمبرداری عروسی

 

از تمام لحظه های عروسی فیلمبرداری نمائید

اما , در فیلمبرداری از بخش اعظم عروسی ها , عواملی چون زمان , نقشه ها , تجهیزات و دستیاران هم , تاثیر دارند . آیا شما در فیلم خود , ناهار خوردن عروس و داماد را ثبت می کنید؟ آیا میخواهند که شما از لحظات داخل آرایشگاه و آماده شدن آن ها برای همچین روز پرشگونی فیلم بگیرید؟

آیا میخواهند که در تمام مراسم حضور داشته باشید و فیلم بگیرید یا این که تنها از صحنه های خاص , مثل فیلم برداری از خود سالن , لحظه ی برش کیک و اولین رقص تصویر برداری کنید؟ بازه زمانی زمان مراسم , و لوکیشن لحظه ها , عوامل مهمی میباشند که باید در نظر داشته باشید تا بتوانید چک لیستی از تجهیزات مورد نیازتان برای فیلمبرداری تهیه کرده و با همکارانتان , هماهنگ نمائید .

در صورتیکه بودجه‌ی کمی دارید ممکن است نتوانید تمام نقشه هایتان را عملی نمایید . پس با قاطعیت با مشتری خود صحبت کنید و دقیقا به وی توضیح دهید که از چه چیزهایی میخواهید فیلم بگیرید و چقدر برای این فعالیت , هزینه می‌کنید . بعد از این که راجع‌به تمام جزئیات و مساله صحبت کردید , یک قرارداد تهیه و تنظیم نمایید و امضای هر دو طرف قرارداد را پای آن ثبت فرمایید , تا مبنی بر به عبارتی , نقشه هایتان را عملی نمائید .

میتوانید فیلمبرداری عروسی را تنهایی انجام دهید , البته داشتن یک همکار حرفه ای , موقعیت بهتری برای فیلمبرداری شما ایجاد نماید . همینطور وی میتواند علاوه بر شما در صورت لزوم , با دوربین دیگری از صحنه ها فیلم بگیرد , نکته قابل توجه دیگر این است که باتری ها را شارژ شده و مهیا همراه خویش داشته باشد , فیلم های ثبت شده را با توجه بررسی نمایید تا در صورت مشاهده‌ی اشکال , اطلاع دهید .

به همراه داشتن دستیاران بیشتر , قادر است به شما یاری دهد تا در صورت لزوم , از سه یا این که چهار دوربین حین فیلمبرداری به کار گیری نمایید . مورد مهمی که حتما می بایست در نظر داشته باشید این است که کسی را در کنارتان داشته باشید تا فیلم ها را بازبینی و تحقیق کند .

دستیاران ماهر , میتوانند حین ذخیره‌ی فیلم , مسئله و زمان مربوط به لحظه‌ی ثبت شده را ابتدای فیلم بگویند یا بنویسند تا بنا کردن گر بتواند راحت تر دوربین ها و تصاویر را بهم وصل نماید . استخدام مسئولان ماهر و مسئول , به شما یاری می نماید تا فیلمبرداری بی نظیری انجام دهید و بدانید که تمام لحظه هایی که ثبت نموده اید , با زاویه ی دیگری هم ثبت شده است این خود سبب آرامش و تمرکز شما در حین فیلم‌برداری می شود .

غالبا خانواده‌ی داماد هزینه‌ی فیلمبرداری عروسی را می‌پردازند

فیلمبرداری عروسی در فرهنگ ایرانی

ولی نکته ای که فیلمبرداری عروسی در ایران را منحصر به فرد می نماید , مربوط به پیشینه ی ما و فرهنگ ایرانی است .

در عمده کشورهای جهان , فیلمبرداری عروسی به صورت کاملا رئال و بدون هیچ سناریو یا این که کارگردانی صورت میگیرد . اما این بدان شکل نیست که آنها دانش کافی برای کارگردانی ویدئو های عروسی نداشته باشند ; در واقع آن‌ها به مقوله ی عکس و فیلم عروسی به دید یک صنعت نمی نگرند و غالبا حرفه ای ها وارد این بخش نمی‌شوند . البته دقیقا برعکس جامعه ی جهانی , ما در کشور خودمان به‌این صنعت به دید حرفه ای می‌نگریم . جالب اینجاست که با ترقی تکنولوژی و فضای مجازی و دیده شدن ویدئو های عروسی , از هنرمندان درون کشورمان , دیگر کشورها هم به‌این تاءمل افتاده اند که ماهر تر بدین بخش از فیلم و عکس نگاه نمایند . پس می شود اینطور گفت که کشور ما در بحث عکس و فیلم عروسی , جزو کشورهای پیشتاز در‌این میدان می‌باشد .

نکاتی درخصوص فیلمبرداری عروسی

برای این که گروه تصویربرداری یک آتلیه بتواند خاطرات یک کدام از شایسته ترین روزهای معاش شما‌را به صورت ماهر ثبت و ضبط کند , ملزم به رعایت نکات زیر می‌باشد .

داشتن تحصیلات مرتبط

همانگونه که در همه ی زمینه های شغلی , تحصیلات می تواند حرف اولیه را بزند , در فعالیت فیلمبرداری و عکاسی نیز این نکته صحت می نماید . گروه فیلمبرداری باید دارنده تحصیلات مربوط به این فعالیت و گذراندن دوره های تخصصی درباره با فیلمبرداری و همچنین کارگردانی باشند . پس اگر در هنگام کاوش برای یافتن آتلیه مناسب برای خود به‌این نکته برخورد کردید که بعضی اشخاص شاغل در بخش فیلمبرداری آن آتلیه دارای تحصیلات مرتبط نباشند ; به راحتی میتوانید آن آتلیه را از لیست خویش حذف نمائید!

داشتن داده ها بروز در حوزه ی عمل هنری فراوان و مضاعف حساس است . از این رو ممکن است چه بسا یک تیم فیلمبرداری دارنده امکانات پیدایش و مدرن باشد , البته به دلیل نداشتن علم مربوط به بکارگیری آن وسایل , نتوانند به طور صحیح از این لوازم استفاده کنند .

فیلم های ثبت شده را با دقت بازبینی کنید تا در صورت مشاهده‌ی اشکال , اطلاع دهید

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید