موارد استفاده هایی از مایکروویو که نمیدانستید

ظروف آرکوپال , سرامیکی و پیرکسی که فاقد لبه های فلزی باشند برای استفاده در مایکرووویو مطلوب می باشند . تنها آن دسته از ظروف پلاستیکی که مخصوص مایکروفر درست شده شده اند برای استعمال در مایکروفر مناسب میباشند . به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای داخل مایکروویو استعمال نکنید .

مزایای استفاده از مایکروویو چیست؟

از جمله مزیت های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

– پخت سریعتر غذا

– با توجه به زمان کوتاهتر پخت مقدار بیشتری از موادغذایی مفید و ویتامینها در غذای پخته شده باقی خواهند ماند .

– صرفه جویی در هزینه و وقت

– نیاز کمتر به ظروف و در نتیجه شستشوی کمتر

 

آشنایی با انواع کارایی مایکروویو :

ضدعفونی کردن بعضی از وسایل آشپزخانه با مایکروفر یکی‌از کاربرد مایکروفر است .

برای ضد عفونی کردن وسایلی مثل اسکاچ ظرفشویی و یا این که تخته گوشت می توان از مایکروویو بهره مند شد . اسکاچ و تخته گوشت را بعد از شستشو , می توانید به آبلیمو آغشته فرمایید و به بازه زمانی 1 دقیقه داخل مایکروویو قرار بدهید .

از بین بردن یخ مواد غذایی ; پر استفاده ترین کاربرد مایکروویو

حتما بارها برایتان پیش آمده است که نیاز فوری به به کارگیری از مواد غذایی منجمد پیدا نموده اید و فرصتی برای باز شدن یخ ندارید می توانید برای گشوده شدن یخ در مدت زمان کوتاه از مایکروویو استفاده نمایید .

تمام مواد غذایی شام تان را تنها در 10 دقیقه بپزید

می توانید ماهی را در مدت زمان زیاد کمی در مایکروویو آماده نمایید . برای سرخ کردن , پختن , بخارپز کردن غذاهایتان از مایکروویو استفاده نمایید . صرفا باید برای هر جور طبخ طعام مدت زمان دستگاه را تهیه فرمایید .

 

گرم کردن محصولات آرایشی

ممکن است برخی افراد عادت داشته باشند کرم های آرایشی شان را داخل یخچال بگذارند . گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است 15 تا 20 دقیقه از وقت شمارا بگیرید . در‌حالتی که برای استعمال از کرم شتاب دارید می‌توانید با استفاده از مایکروویو این زمان را به حداقل برسانید . برای این که مایکروویوتان آلوده نشود می توانید مقداری از کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بریزید . ( ولی قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست تان امتحان نمایید تا صورت شما نسوزد . )

پختن سیب زمینی

درست است که مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته نماید ولی میتواند آن را درمدت 4 دقیقه به خوبی بپزد . میتوانید باقی غذاهایتان را هم به طور همزمان در مایکروویو بپزید . با یک چنگال سیب زمینی را شکاف کرده و به مدت دو دقیقه درون مایکروویو بگذارید . بعداز 2 دقیقه آنها را بیرون بیاورید و گشوده به زمان 2 یا 3 دقیقه دیگر در مایکروویو قرار بدهید . برای تصحیح کردن پوره سیب زمینی , سیب زمینی ها را یا رنده یا این که له فرمایید سپس شیر را گرم کنید و بعداز سرد شدن شیر و سیب زمینی آن‌ها‌را با هم مخلوط نمائید و بهم بزنید نمک و فلفل به آن اضافه کنید تا پوره سیب زمینی شما مهیا شود ) .

کباب کردن جوجه , یک قابلیت در برخی مایکروویو ها

یکی دیگر از کاربردهای مایکروویوها , داشتن موتور جوجه گردان برای کباب کردن جوجه است . ولی همه مدل های مایکروویو این امکان را ندارند . اگر این امکان برایتان مهم است حتما در طول خرید مایکروویو , به آن دقت نمائید .

کباب کردن غذاها

برای این که زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید , می‌توانید هر کدام را به صورت جدا در مایکروویو بپزید و بعدا آن ها را روی کباب پز بپزید . سیب زمینی ها را به مدت 2 دقیقه در دستگاه حرارت دهید , آن‌گاه فلفل دلمه ای ها را برای 1 دقیقه در مایکروویو بگذارید . بعد از آن , سبزیجات دیگر غذایتان را هم به صورت جدا در دستگاه بگذارید . با این روش غذاتان خیلی زودتر مهیا می شود .

 

نرم کردن نان و شیرینی بیات شده ; یکی از بهترین کاربردهای مایکروویو

برای عمده افراد نان گرم نسبت به نان بیات شده اولویت دارد . با استفاده از مایکروویو میتوانید نان های بیات شده را گرم و نرم نمائید . برای این کار , نان ها را داخل یک صفحه مرطوب بپیچید و برای چند دقیقه داخل میکروویو بگذارید .

نرم کردن شکر قهوه ای

شکر را در یک ظرف پلاستیکی قرار بدهید و پاره ای آب به آن اضافه نمائید , و با حرارت متوسط 10 تا 20 ثانیه در مایکروویو قرار بدهید .

نرم کردن عسل

به طور معمول زمانی که عسل را برای بازه طولانی درون یخچال قرار می دهید محکم و غیر قابل استفاده می شود . برای نرم کردن عسل می‌توانید آن را به زمان 30 ثانیه و یا این که یک دقیقه در مایکروویو بگذارید و بعد میل نمایید .

پخت انواع نان در مایکروویو , پخت نان در ماکروفر
با مایکروفر عسل داخل یخچال را گرم و نرم نمائید

بخار پز کردن مواد غذایی

مواد غذایی که بخار پز می‌شوند طعم و رنگ و خاصیت غذایی آنان بیشتر نگهداری خواهد شد . این مورد از سری کاربرد های مایکروویو است و بوسیله آن می توانید در بازه زمانی کوتاهی مواد غذایی را بخارپز فرمایید .

 

مایکروویو

پختن سبزیجات

آیا می دانستید که می‌توانید صیفی جات تان را در دستگاه مایکروویو سوای آب بپزید؟ درصورتی که می‌توانید صیفیجات تان را به صورت یک لایه باطن یک پیش دستی پهن نمایید , با پلاستیک ظرف غذا را بپوشانید و با حرارت بالا آنان را بپزید . اما زمان پخت صیفیجات گوناگون , متعدد است ; در صورتیکه صیفی جات شما ترد می باشند , مثل اسفناج , قارچ یا این که نخود خارجی پس از سی ثانیه آنان را از دستگاه خارج بیاورید ; ولی برای سبزیجاتی نظیر هویج این زمان 4 دقیقه است .

راحت تر کردن گرفتن آب میوه

گرفتن آبمیوه هایی مانند پرتقال یا لیموشیرین , هنگامی که از یخچال بیرون آورده می‌شوند و سرد می‌باشند , مقداری سخت است . مایکروویو برای این کار هم کاربرد دارد . برای راحت خیس شدن کار می‌توانید آنها را برای چند ثانیه داخل مایکروویو بگذارید و سپس به راحتی آب آن‌ها‌را بگیرید .

 

حرارت دادن خمیر

اگر عجله دارید و وقتی ندارید می‌توانید خمیر نان و یا این که خمیر غذایتان را در حدود 15 دقیقه داخل  ظرف بگذارید و با‌گاز غذایتان را آماده نمائید . برای این کار به‌این صورت فعالیت فرمائید که خمیر را در یک ظرف بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید . 250 گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت پیاله خمیر بگذارید . حرارت مایکروویو را تا حد قابلیت کم فرمایید . ( 10 درصد قدرت مایکروویو ) . به مدت 3 دقیقه خمیر را حرارت دهید , سپس بگذارید به مقطع 3 دقیقه دیگر هم داخل مایکروویو بماند . سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید , سپس مجدد بگذارید 6 دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند . اکنون خمیر شما پف کرده و مهیا است .

برشته کردن آجیل , نارگیل و تست كردن نان در مايكروفر

برای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده فرمایید ; برشته کردن آجیل و نان و . . . با به کارگیری از مایکروویو زمان زیادی لازم ندارد . البته اگر بخواهید این عمل را با استعمال از یک ماهیتابه انجام بدهید بایستی سه برابر زمان بگذارید . برای برشته کردن به‌این صورت انجام بدهید که آجیل یا این که نان و . . . را در یک ظرف غذا بریزید و آنان را پخش فرمایید به صورتی که بهم نچسبند و برای 2 یا 3 دقیقه در مایکرویو بگذارید . هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را جنبش دهید . به یاد داشته باشید که پس از این‌که ظرف غذا را از دستگاه خارج آوردید , اذن بدهید مواد درون آن برای 1 دقیقه بمانند تا سرد شوند و سپس آنها را میل فرمایید .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید