علت برفک زدن یخچال چیست؟ و چگونه برطرف می شود؟

برفک زدن یخچال و فریزر در دراز مدت امری طبیعی است البته اگر یخچال شما هر ماه برفک می زند علت می‌تواند خراب شدن لاستیک های دور در یخچال و فریزر باشد .

برای رفع این خلل سالی یک بار سالم بودن این نوارها را کنترل فرمائید تا در صورت کوچک ترین نشت هوا آنها را تعویض فرمایید .

در صورتی‌که متوجه ی برفک در یخچال فریزر یا این که فریزر خویش شدید سریعا آن را آب کنید و گرنه برفک ضخیم می شود و مصرف انرژی شما بیشتر شده و در نتیجه پول برق شما بیشتر می شود .

رفع برفک یخچال به صورت دستی :

در صورت مشاهده برفک های غیر قابل طبیعی در یخچال فریزرتان , فریزر را از برق کشیده و مواد غذایی داخل آن را خالی فرمائید . حالا چندین ( ۲ – ۳ ) ساعت صبر کرده تا برفک های درون آن آب شود .

نکته :

هرگز برفک ها را با جسمی تیز نخراشید ; چون باعث جراحت رسیدن به دیواره های داخلی یخچال فریزر می شود .

پیشنهاد :

می‌توانید برای آب کردن برفک های داخل یخچال از یک باد بزن استفاده فرمائید و آن را مقابل درب یخچال گذارده تا برفک ها را با گذشت زمان آب نماید .

بعد از آب شدن برفک های داخل یخچال آن را با دستمال کاملا کم آب کرده و مواد غذایی خود را درون یخچال قرار دهید . پس از گذشت نیم ساعت یخچال را به برق متصل نمایید .

برفک زدن یخچال , زیاد برفک زدن یخچال فریزر

علت برفک زدن فریزر قادر است وخیم شدن لاستیک های به دور در یخچال فریزر و یخچال باشد

اجازه ندهيد برفک يخچال يا فريزر سراسر آن را بگيرد و درصورت بروز برفک هرگز از شی يا جسم تيز و خشن برای از بين بردن برفک ها به کارگیری نكنيد .

نکته :

حتما می بایست از خشک بودن یخچال خود اطمینان حاصل فرمایید ; چون خیس بودن داخل فریزر باعث برفک زدن دوباره آن می شود .

طبق تجربیات کارشناسان البرزبان در‌این قسمت , برای از بین بردن برفک ها لازم نیست یخچال را از پریز بکشید و مواد غذایی را از داخل آن بیرون فرمایید .

در شرایطی‌که قصد انجام این روش را دارید باید دکمه دیفراست یخچال فریزر را فشرده تا سردخانه به صورت اتوماتیک خاموش شده و آبی که که در اثر ذوب برفک ها تولید می شود از روش لوله به ظرف تبخیر که بر بالای کمپرسور تعبیه شده شده‌است , وارد می شود و توسط حرارتی که موتور دارد تبخیر می شود . در پایان دکمه دیفراست به حالت اول خود برمی گردد .

مزایا : مزایای استفاده از این حالت شامل : خنک کردن موتور یخچال , و کمتر شدن زحمت و دردسر در آب شدن برفک ها میباشد .

برفک یخچال و فریزر

علت تشکیل برفک در قسمت های مختلف یخچال و فریزر

بسته به محلی که برفک یخچال صورت میگیرد , راه حل های مختلف ارائه می شود . به عنوان مثال :

در حالتی‌که برفک در اطراف درب یخچال باشد , یعنی به صورت کامل بسته نشده است یا مواد غذایی مانع از صحیح بسته شدن در شدند .

در شرایطی‌که برفک کم و در همه جای یخچال دیده شود ممکن است دمای آن بیش از حد پایین بوده باشد!

در شرایطی‌که برفک در تمام جای یخچال به چشم بخورد و سخت بوده و قابل شکستن نباشد , ممکن است در یخچال باز باقی مانده باشد . در ابتدا یخ زدگی در اطراف در خواهد بود بعد به کل فضا کشیده می گردد . چنانچه برفک فقط در قسمت عقب به چشم بخورد , یعنی جایی که سیم پیچ اپراتور وجود دارد , نشان دهنده مشکل اساسی در چرخه یخ زدایی است . جهت رفع کردن آن واجب است افراد فنی کار و متخصصینی که در زمینه تعمیر یخچال و برفک یخچال اطلاعات کافی دارند مراجعه کرده و از ایشان مشورت بگیرید .

از عوامل دیگری که باعث  برفک زدن یخچال و فریزر می شود :

قرار دادن دستگاه در محیطی گرم و بسته

 

باز و بسته کردن بیش از حد درب یخچال

برهان برفک زدن سردخانه , استراتژی برفک نزدن یخچال فریزر
فساد در نصیب رشته کولر کمپرسور سبب برفک یخچال فریزر های ساید می شود

علت برفک یخچال و فریزر در قسمت اواپراتور

عوارض زیادی برای به وجود آمدن برفک موجود هست , که از جمله آنها وجود خرابی و اشکال در هیتر , حسگر , فیوز , کنترل , پنل , فیلتر , تایمر و یا این که حتی موتور است!

هنگام مواجه شدن با مشکلاتی در هیتر شما می‌توانید اتصالات را از سیم اصلی کنترل کنید در اندازه گیری شما هنگام کنترل باید به مقاومت بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ برسید .

در صورتیکه حسگر یا فیوز کارکرد مناسب خود را نداشته باشند یعنی ایرادی در یخچال وجود داشته و برفک یخچال حاکی از آن است مقاومت حسگرها باید حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ باشد .

تایمر دیفراست در واقع یک مساحت الکتریکی است که هر ۶ تا ۸ ساعت یخچال و فریزر را از نظر برق داشتن کنترل می نماید . چنانچه این تایمر معیوب شود دچار مشکل باشد و روی هم انباشته شده و سرما یخچال تا حد زیادی کاهش مییابد .

علت تشکیل برفک در یخچال های ساید بای ساید

از جمله عواملی که باعث برفک زدن در یخچالهایی مانند یخچال ساید بای ساید شده است می توان به موارد زیر اشاره نمود :

در حالتی که دستگاه در محیط بسیار بسته و یا گرم نگهداری شود , برفک یخچال بیشتر و در فاصله زمانی کوتاه تر تشکیل می شود .

حتمی است فاصله پشت دستگاه تا دیوار دست کم ۲۰ سانتیمتر باشد که تهویه و خنک سازی کمپرسور به شکل صحیح و کامل صورت گیرد .

درب یخچال را بیشتراز اندازه باز و بسته نکنید . به دلیل آن که باعث ورود هوای گرم و محبوس شدن آن در آنجا می شود که‌این عمل برفک یخچال را تسریع می‌بخشد .

در حالتی‌که یخچال های شما از نسل قدیمی بوده و سیستم دیفراست ندارد باید به صورت منظم در تاریخ های مشخص شده یخچال را خاموش کرد و برفک زدایی فرمائید .

از سالم بودن و متصل بودن دو شاخه فریزر به پریز مطمئن شویم . این امر شما را در اطمینان حاصل کردن برای تشکیل نشدن برفک در مدت زمان کوتاه امداد می نماید .

یکی از دیگر دلایلی که ممکن است یخچالهای ساید بای ساید را دچار برفک نماید , خرابی در قسمت فن خنک کننده کمپرسور است . برای این کار میتوانید به خدماتی که در راستای تعمیر یخچال صورت میگیرد , مراجعه کنید و از ایشان بخواهید آن دستگاه را عیب یابی نمایند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید