نامزدی و دانستنی های مورد نیاز آن!

برگزاری جشن نامزدی

جشن نامزدی مراسمی است که آغاز دوران نامزدی عروس و داماد در آن جشن گرفته می شود . این مراسم در مناطق مختلف به شکل های مختلفی برگزار می گردد اما به صورت کلی برگزاری مراسم نامزدی به عهده خانواده عروس است .

برگزاری جشن و پای کوبی نامزدی از نخستین و شایسته ترین مراسم هایی است که زوج های جوان بعد از به هم رسیدن تجربه می نمایند . این مراسم که ریشه ای دیرینه در آداب و سنن ما دارد , با کیفیت های مختلف در سرتاسر جهان اجرا مي شود . احتمالا برایتان جالب باشد که بدانید نخستین مراسم نامزدی در یونان برگزار شده است که ولی رفته رفته دست خوش تغییرات و تحولات زیادی شده‌است , به طوری که هم فعلا شاهد برگزاری مراسم های نامزدی متعددی در عالم هستیم که شاید هیچ کدام به یکدیگر شباهتی نداشته باشند .

برگزاری پای کوبی نامزدی دارای تشریفات کمتری نسبت به مراسم نامزدی است اما بعضی از خانواده ها جشن نامزدی را با تشریفات کاملی مثل جشن عروسی برگزار می نمایند .

جشن نامزدی معمولا در تالار برگزار می ‌شود اما با توجه به سلیقه شما و تعداد میهمانان مد نظرتان می توانید در باغ تالار یا حتی‌در منزل هم برگزار فرمایید .

آداب و رسوم مراسم نامزدی

مراسم جشن نامزدی هم مانند تمام مراسم ها نیاز به برنامه ریزی دارد , مثل تعیین زمان برگزاری مراسم و نحوه پذیرایی و غیره را در بر دارد . مثلا تعیین زمان مراسم نامزدی رسم و رسوم خویش را دارد و بستگی به نوع سنت و تصمیم افراد یا خانواده ها وجود دارد .

بعضا از خانواده رغبت دارند که بعد از آشنایی دختر و پسر مراسم نامزدی را برگزار نمایند و خانواده های دو طرف باهم بیشتر آشنا بشوند و بیشتر رفت و آمد نمایند , البته برخی دیگر از خانواده ها دوست دارند که دخترو پسر پس از مدتی که کار های خویش را کردند مانند تهیه مسکن و درس خواندن , مراسم نامزدی را برگزار نمایند .

انتخاب مراسم نامزدی در کشورهای متعدد مختلف است بخصوص در کشورهای مذهبی فراوان متداول شده‌است که در عیدهای مذهبی این مراسم برگزار شود به‌این دلیل که اشخاص براین باوراند این ایام مبارک میباشند . حتی‌در شهرهای ایران هم متفاوت است .

 

تشریفات برگزاری جشن نامزدی چیست؟

 

تشریفات جشن و پای کوبی نامزدی از جمله مواردی هست که برای تمامی عروس و دامادها از حساسیت ویژه ای برخوردار‌است . تشریفات جشن نامزدی شامل مواردی مانند انتخاب لباس عروس , تعیین مکان مناسب برای برگزاری جشن نامزدی و تعیین طراحی و دکوراسیون مطلوب می‌باشد .

دکوراسیون جشن نامزدی

در جشن نامزدی از دیگر نکاتی که بسیار مدنظر و مورد توجه افراد واقع می شود و از اهمیت بسیاری برخوردار است , دکوراسیون مراسم نامزدی است . عروس و دامادها بهترین جشن نامزدی را در طراحی و دکوراسیون مکانی که میخواهند در آن مراسم برگزار شود را خواهان میباشند . زوجین میتوانند با انتخاب شایسته ترین و شیک ترین مکان برای برگزار کردن مراسم خویش تحسین مهمانها خویش را برانگیزند .

هم چنین میتوانند ایده های خاص و ویژه ای را در دکوراسیون جشن نامزدی خود اجرا نمایند . برای مثال با انتخاب تم لباس یا طراحی هایی مدرن و گیرا هماهنگی فراوان زیبایی را در مراسم جشن نامزدی خویش بوجود آورید . امروزه موسسات تشریفات مجالس تمام سعی خویش را برای ایجاد کردن بهترین خدمات و امکانات برای عروس و دامادها به کار می‌برند که‌این امر باعث شده‌است زوجین بدون فکر و خیال و نگرانی در مورد چگونگی برگزاری و تشریفات جشن نامزدی خویش , به بقیه کارهای مهم خویش برسند .آشنایی با برگزاری جشن نامزدی

 

تشریفات برگزاری جشن نامزدی

 

در هر سرزمین , شهری و منطقه ای با دقت به فرهنگ و آداب رسوم خاص تشریفات  و عروس مختص خود را دارا می باشند . بعضی از افراد با شنیدن کلمه تشریفات جشن نامزدی و عروسی , تجمل گرایی و تجمل پرستی را تصور می نمایند در حالی که چنین نیست و زوجین میتوانند با کمترین هزینه از بهترین خدمات و تشریفات جشن نامزدی و عروسی برخوردار باشند . در سال های اخیر مؤسسات بسیاری در زمینه ی ارائه خدمات و تشریفات عروسی فعالیت های پیوسته ای را داشته و دارند و به بهترین صورت ممکن برترین جشن را برای زوجین برگزار می نمایند .

برای داشتن تشریفات  و عروسی درجه یک باید این عمل را به دست افراد فعالیت بلد سپرد تا در نتیجه ی عمل , خشنودی و رضایت کافی از نامزدی و عروسی خویش به دست آورد . تشریفات جشن نامزدی دربرگیرنده تزئین و طراحی میز نامزدی , خرقه نامزدی , پذیرایی از مهمانان , چیدمان میز و صندلی ها , نورپردازی و موسیقی , به کار گیری از ترکیب گل ها و شمع ها و غیره میباشد .

انتخاب لباس نامزدی

 

تعیین لباس  از جمله مهمترین موارد در پایکوبی  می‌باشد چرا که شما با بر بدن داشتن بهترین و زیباترین لباس در مجلس خود خواهید درخشید و نیز چنین با انتخاب بهترین و شیک ترین لباس نامزدی در عکس ها و فیلم های جشن تان همانند ماه تابان نمایان خواهید شد .

در تعیین لباس  خود به سایز و رنگ آن بسیار دقت فرمایید سعی کنید از رنگ هایی استفاده نمایید که با دکوراسیون مجلس خود هم خوانی داشته باشد و هم چنین نباید زیاد رسمی بوده و شباهت زیادی با لباس عروسی داشته باشد . به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم در انتخاب لباس  خود از لباس های ساده با ترکیبی از رنگ های ملایم استفاده نمائید .

مراسم نامزدی به عهده کیست؟

در کشور پهناور ما اقوام و سنت های زیادی موجود هست که عمده آنها درباره هزینه مراسم نامزدی یک چیز را به رسمیت می شناسند که برگزاری مراسم نامزدی برعهده خانواده عروس هست . در خانواده های کشور ما معمولا خانواده دختر هزینه مراسم نامزدی را بر عهده میکشد . این کار در شهر های بزرگ هم اتفاق می افتد مثلا در تهران خانواده عروس موظف است  را برای دختر و پسر برگزار نماید .

 

خانواده داماد هم وظیفه کوچکی دارد که می بایست تهیه گل و کیک مراسم نامزدی را بر عهده داشته باشد . در بعضی از شهر های دیگر مراسم عروسی در خانه اجرا مي شود در این حالت خانواده عروس فقط موظف است که مکانی را به این منظور تهیه نماید و خانواده داماد بقیه کارها را به عهده دارند نظیر تهیه شیرینی و میوه و شام وغیره .

همان گونه که گفته شد در کشور ما اقوام زیادی وجود دارد که هر کدام رسم خود را دارند برخی از اقوام بر این باورند که هر کدام از خانواده ها برای فرزند خود مراسم نامزدی جدا ای بگیرند . این کارها را در مراسم خواستگاری و بله برون ذکر و در مورد آن بحث و تصمیم گیری می نمایند .

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید